Vývoj štěňátka

Vývoj štěňátka pražského krysaříka. Na této stránce si můžete prohlédnout fotogalerii, které se skládá z fotografií štěňátka, které jsou postupně seřazené od narození štěňátka až po dospělého pejska a sledují vývoj pražského krysaříka. Článek ROYAL VERA GEOVERA

Období březosti

 

Říje

Chov – Kontrola u veterináře.

 

0 den

Ovulace fenky

 

2 – 4 den

Březost feny začíná. Vajíčka feny jsou oplodněna.

 

16 den

Uhnízdění embrya ve stěně dělohy.

 

22 den

Začínají se vytvářet uši.

 

32 den

Objevují se oční víčka

 

35 den

Začínají se měnit nutriční hodnoty fenky – dochází ke zvýšením nároků na energii, proteiny a také na minerální látky.

 

40 den

Začínají se objevovat drápky.

 

45 den

Objevuje se první srst a též se osifikuje kostra.

 

45 – 50 den

Plod či plody jsou již viditelné na rentgenogramu.

 

57 – 63 den

Fena vyhledává tiché klidné místo ke stavbě pelíšku.

 

Okolo 57 – 63 den

Porod fenky.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Růst a vývoj štěněte

 

Porod

Štěňata se rodí slepá a hluchá. Po narození mají štěňata čtyři základní primitivní reflexy.

 

2 den

Štěňata pražského krysaříka denně přibývají na váze.

 

3 – 10 den

V první fázi štěňata pražských krysaříků téměř všechen čas spí a sají mléko od feny. Postupně dochází ke zpevnění hrudních končetin, které jsou později schopné nést váhu štěněte. Malé štěně se tak může dostat ke struku matky. Štěně následně postupně začíná s rozeznáváním různých pachů a začíná preferovat určité struky. Štěně prozatím neslyší, avšak dokáže vnímat vibrace. Štěňata se pohybují prostřednictvím hrudních končetin. Začíná se vyvíjet sluch.

 

10 – 15 den

Štěně pozvolna začíná slyšet zvuky. Štěněti se začínají pozvolna otevírat oční víčka. Samozřejmě zrak prozatím ještě není ideální. Kompletní vyvinutí zraku a čichu začíná štěně mít později až kolem 5. týdne.

Štěně začíná mít vazbu ke své matce a ve velmi krátké době se začíná orientovat a poznávat své případné sourozence.

 

14 – 19 den

V tomto období již nesou hmotnost štěněte už i končetiny pánevní, díky tomuto je štěně schopno se posadit.

 

20 – 25 den

Začínají postupně mizet primární reflexy, toto je známka, že štěně dobře vidí a jeho nervový systém se dobře vyvíjí. Každým dnem se zlepšuje pohyb štěněte.

Začínají se objevovat první mléčné zuby. Mezi prvními se prořezávají špičáky, zatímco zuby třenové až později kolem 4. měsíce. První mléčné zuby postupně vypadávají kolem 3. až 5. měsíce.

Pokračuje socializace štěněte. Je pomalu čas na rozšíření pohybu štěněte do větších a nových prostor. Je též čas štěně nechat potkávat se s novými věcmi, zvuky, psy i lidmi. Tato adaptace a socializace zůstává uchována ve štěněčí paměti. Tato socializace je nesmírně potřebná k zabránění pozdějšího možného strachu z věcí, zvuků psů i lidí a dalších pro štěně neznámých věcí. Klíčová v tomto věku je tedy řádná a správná socializace a chov štěněte.

 

26 – 40 den

Začínají být zcela patrné plemenné znaky. Štěně vidí, slyší a dokáže si regulovat tělesnou teplotu. Kolem jednoho měsíce věku si štěně začíná hrát se svými sourozenci, začíná si zkoušet štěkání. Bez problémů se štěně dokáže pohybovat.

 

42 – 45 den

Návštěva veterinárního lékaře k registraci a vakcinaci štěněte. Pražský krysařík se již dokáže velmi rychle pohybovat. Rád si hraje i se staršími a většími krysaříky.

 

60 – 74 den

Odstav štěňat.