1. Tip na výlet: dokonalá příroda v Jabkenické oboře

Jabkenická obora se nachází mezi Nymburkem a Mladou Boleslaví ve Středočeském kraji. Jabkenická obora byla založena v roce 1804. V oboře byly dříve chováni například jeleni, daňci a také černá zvěř. Mimo tyto zvířata byla do obory také přivezena cizokrajná zvířata a to divoký krocan a indický jelen. Roku 1900 byl chov cizokrajných zvířat rozšířen o skotské poníky, pštrosi emu, americké bizony, hlodavce mara, jeleny Dybowského či wapiti. V roce 1943 byla Jabkenická obora zrušena. K novému obnovení obory došlo v roce 1964. V současné době se v oboře chovají daňci. Plocha obory je 566 hektarů a je součástí přírodního parku Jabkenicko. Návštěva Jabkenické obory je časově omezena a platí zde jiná otevírací doba v různých období, z toho důvodu je před návštěvou obory dobré zjistit na webových stránkách obce Jabkenice přesnou otevírací dobu.
Procházka oborou vede po vyznačené cestě, po takzvané Smetanově stezce. O jméno stezky se zasloužil hudební skladatel Bedřich Smetana, který v Jabkenicích od roku 1875 strávil posledních devět let svého života. Procházkami zdejší krásnou přírodou nacházel klid ke své práci, a tak tu mohla vzniknout jeho vrcholná díla jako kvartet Z mého života, symfonické básně Z českých luhů a hájů, Tábor, Blaník a opery Hubička, Tajemství a Čertova stěna. V myslivně ve které Bedřich Smetana pobýval, se nyní nachází expozice, věnovaná jeho památce. Smetanův pomník stojí nedaleko myslivny. Nutno poznamenat, že myslivna a pomník se nachází ve vesnici ještě před vstupem do obory, stejně tak malebný kostelík s impozantní dřevěnou zvonicí.
Samotný okruh oborou vede podél několika rybníků. Jedná se o soustavu větších rybníků – Mlýnský, Štičí, Hradecký, Vidlák a Křinecký. Dále je zde spousta menších rybníčků. Stezka je dlouhá odhadem 3 až 5 kilometrů a k odpočinku se nabízí několik laviček nebo malebný altánek uprostřed okruhu. Budete-li mít trošku štěstí, potkáte na procházce stádo daňků, což je opravdu nádherný pohled. Zajímavostí je, že se v oboře v minulosti chovala exotická zvěř, například americký jelen wapiti, klokani, pštrosy, plameňáci, nebo američtí bizoni.
Obec Jabkenice a především Jabkenická obora představuje dokonalou a bezchybnou přírodu. Kdo si chce užít klid a načerpat sílu, určitě by měl tento ráj na zemi navštívit. Milovníky pokladů zde určitě nemine překvapení v podobě odlovených kešek. Článek  ROYAL VERA  GEOVERA

Jabkenická obora