5. Tip na výlet: Bauerova vila v Libodřicích

GPS souřadnice: N 50° 00.354 E 015° 05.226
Moderní kubistická vila byla postavena v letech 1912–14 pro nájemce a později i majitele libodřického velkostatku, Adolfa Bauera. Adolf Bauer ve vile pobýval do roku 1929, kdy zemřel na cukrovku. Jeho manželka Emílie se později znovu provdala a s dcerami Hanou a Věrou se odstěhovaly do Prahy. Vilu následně spravoval Antonín Illmann. Za protektorátu byla Bauerova vila jako židovský majetek zabavena a Bauerova rodina zahynula během holocaustu. Dům se roku 1941 dostal pod německou hospodářskou správu a v roce 1945 vila připadla obci. Samotným autorem projektu vily je jeden z nejvýznamnějších českých architektů 20. století, Josef Gočár.
U svých starších prací v kubistickém stylu, vyprojektovaných na samém počátku roku 1912 (dům U černé Matky Boží v Praze), staví Gočár na odiv svislé i vodorovné konstruktivní prvky. U vily v Libodřicích naproti tomu uplatnil blokové stereometrické členění, blízké neprovedeným projektům školy v Chotěboři a divadla v Jindřichově Hradci ze září 1912. Definitivní projekt libodřické vily tedy pravděpodobně vznikl na podzim téhož roku. Pro vzhled Bauerova domu se zdá být charakteristické, že se tu kubistické formy neomezují jen na dekorativní hvězdicové orámování oken a na zešikmenou formu hlavní římsy. Prostorová skladba domu už má tradičnější ráz, třebaže i v interiéru nalezneme kubistické detaily; z původního vnitřního zařízení se dochoval krb, schodiště, dřevěná vestavěná skříň, knihovna, koupelna, kotel ústředního topení a prádelna. Při probíhající rekonstrukci také byly objeveny vzorky tapet, které byly podkladem pro vyrobení replik a jejich umístění na původní místa.
Po smrti Adolfa Bauera v roce 1929 přešla Bauerova vila v Libodřicích na jeho dědice, v letech 1939–45 byl dům jako židovský majetek zabaven a od roku 1945 zde sídlila správa obce. Po roce 1948 byla vila využívána rovněž jako místní lidová knihovna. V prosinci 2002 vilu obec Libodřice prodala Nadaci českého kubismu. První fáze oprav proběhla v letech 2005 – 2007 a jejím předmětem byla celková stavební rekonstrukce objektu. Druhá fáze následovala v letech 2008 – 2010.
Od 28. června 2008 je Bauerova vila v Libodřicích zpřístupněna pro veřejnost jako muzeum architekta Josefa Gočára (1880 – 1945) a galerie kubistického designu. Interiéry nabízejí návštěvníkům dobovou atmosféru počátku 20. století vytvořenou dobovým kubistickým mobiliářem a exponáty výtvarného a užitého umění.
V prvním patře je expozice věnovaná historii a rekonstrukci vily, Josefu Gočárovi a českému kubismu vůbec, také však památkám moderní architektury v regionu. V expozici se nachází dochované prvky interiérů a vnitřní zařízení, především zařízení koupelny, krb, schodiště, kotel ústředního topení, prádelna, dřevěná vestavěná skříň a knihovna. Ve vile se nachází sbírka kubistické keramiky. Od května až do listopadu 2009 se stavělo oplocení vily s překrásnými kubistickými vstupními branami dle původního návrhu J. Gočára. Velkých změn se dočkala také zahrada. Dominantou zahrady je romantická replika kubistického altánu, vyrobená podle předlohy architekta Josefa Gočára.
Po návštěvě vily určitě nezapomeňte odlovit místní libodřické kešky, po geocachingu případně nezapomeňte navštívit další zajímavá místa v okolí Libodřic. Článek  ROYAL VERA  GEOVERA

Bauerova vila v Libodřicích