3. Tip na výlet: oblíbený kopec letců Straník

GPS souřadnice: N 49° 14.200 E 018° 49.600
Straník je vrch ležící v Kysucké vrchovině na Slovensku a dosahuje výšky 769 m.n.m. Nachází se zhruba sedm kilometrů východním směrem z centra Žiliny. Nejlepší přístup je ze Zastrania, což je zároveň městská část Žiliny. Zastranie je výborně dostupné městskou autobusovou dopravou nebo autem, který můžete pohodlně zaparkovat u kostelíku. Vrch Straník je ideálním místem pro odpočinek, rodinné procházky, výlety a různé aktivity s dětmi a to v každém ročním období. Na jaře a v létě je Straník ideálním místem na přijemné procházky. Léto je také ideálním ročním obdobím hlavně pro dospělé, kteří mají rádi adrenalin. Straník totiž představuje jedno z nejlepších míst pro paragliding. Na podzim, když je dobrá větrnost je ideálním místem pro pouštění draků. V zimě mohou děti na Straníku bobovat a sáňkovat.
Na vrchol vede asfaltová cesta, která je vhodná i pro cyklisty. Cesta střídavě prochází lesíkem a pasážemi s výhledem na okolí. Příjemnou procházkou se zhruba za hodinu dostanete na samotný vrchol, kde se naskytne nádherný kruhový výhled na velmi pěkně kopcovitou slovenskou krajinu. Nejvíce se vyjímá Kysucká vrchovina, Javorníky, Dubeň, Žilina, Vodní dílo Žilina , Malá Fatra, Velký a Malý Kriváň,Velký a Malý Rozsutec.
V současnosti je Straník velmi významným a také velmi oblíbeným místem pro paragliding a závěsné létání. Velmi často se zde také konají různé letecké soutěže. Za příznivého počasí zde určitě potkáte mnoho milovníků tohoto sportu. Po návštěvě Straníku lze odlovit kešky v nedaleké Žilině.
Kopec Straník je krásné, hezké a klidné místo, které určitě stojí za to navštívit. Krásně si na tomto místě odpočinete a objevíte kousek nádherné přírody, samozřejmě můžete také kopec využít k mnoha velmi zajímavým sportovním činnostem a zábavám. Po návštěvě určitě nezapomeňte odlovit některé místní kešky, po geocachingu nezapomeňte také navštívit další zajímavá místa v okolí. Článek  ROYAL VERA  GEOVERA

Straník