4. Tip na výlet: Kersko

GPS souřadnice: N 50° 08.804 E 014° 54.467
Kersko je částí obce Hradištko. Kersko je osada či chatová oblast, která je známá převážně díky spisovateli Bohumilovi Hrabalovi, který v Kersku žil. První historická zmínka o Kersku se datuje k roku 1088, kdy je v Kosmasově kronice uvedeno, že tohoto roku daroval český král Vratislav II. vyšehradské kapitule. V době první republiky se Kerský les dostal do majetku statkáře ze Sadské Josefa Hyrosse. Ten pozemky v Kersku rozparceloval a pozemky rozprodal k následné výstavbě chat. Kersko se dle plánů mělo stát obcí lázeňskou s bazénem a hotelem. V Kersku žil známý český spisovatel Bohumil Hrabal, který Kersko proslavil.
V Kersku se také natáčel velmi slavný a známý český film Slavnosti sněženek. Film Slavnosti sněženek byl natočen v roce 1983, právě dle stejnojmenné knihy Bohumila Hrabala, který si též ve filmu zahrál malou roli. Mezi známá místa v Kersku patří například pramen sv. Josefa, voda tohoto pramene je mezi místními obyvateli nazývána kerka. Voda pramene je přírodní, tvrdá a uhličitá voda, která patří mezi slané kyselky se zvýšeným obsahem sirovodíku a železa. Obsahuje zvýšené hodnoty jódu a lithia. Teplota vody je 9 stupňů Celsia. Vrt pramene je hluboký 89 metrů a byl vyražen v roce 1934. Vydatnost vrtu je 118 litrů za minutu.
Samotné Kersko je obklopeno parkem Kersko – Bory. Jsou zde dvě Evropsky významné lokality Slatinná louka u Velenky a Kerské rybníčky. Mezi známá místa také patří místní hájenka, která je také známá z filmu, kde se též natáčela již zlidovělá scéna z filmu Slavnosti sněženek – Se šípkovou, nebo se zelím. Dalším hezkým tipem je návštěva domu, kde spisovatel Bohumil Hrabal bydlel. Dům není přístupný, ale z cesty je krásně vidět, u domu je umístěna také informační cedule, či blízkého hřbitova v Hradištku, kde je pan spisovatel pochován.
Krásná je i procházka po naučné stezce Bohumila Hrabala, která byla otevřena dne 17. května 2014. Jde celkem o třináct zastavení, kde se obyvatelé Hradištka a Kerska, ale i turisté dozvědí mnoho zajímavých informací o lese a životě v něm, o Bohumilu Hrabalovi a místech s ním spojených, a o dalších zajímavostech tohoto regionu. První zastavení je v Kersku na hlavní silnici od Velenky na Sadskou u prodejny a poslední na Panenské cestě u Třebestovic. Celá trasa měří asi 7 km. Kersko se nachází v rovině obklopené lesy, je to krásné místo, které i díky své poloze je velmi vhodné na procházky s dětmi. Samozřejmě jsou v Kersku také umístěné krásné kešky, na které se nesmí během výletu zapomenout. Článek  ROYAL VERA  GEOVERA

Kersko