10. Tip na výlet: Černolické skály

GPS souřadnice:   N 50° 22.078 E 015° 10.381
Černolické, neboli Čertovy skály, je skalní masív tvořený pevným ordovickým křemenem. Čertovy skály jsou jedním z nejstarších horolezeckých terénů v Čechách. Skály jsou tvořeny drábovskými křemenci spodně silurského původu. Křemence jsou zpevněné písčité sedimenty, které se usadily v mělkém moři, zhruba před 450 miliony let. Řevnické křemence jsou součástí libeňského souvrství (ordovik). Řevnické křemence vznikly jako mělkovodní sediment s bohatým společenstvem vertikálních ichnofosilií Skolithos a Pragichnus a místy zachovanou úlomkovitou faunou trilobitů, ramenonožců a konulárií. Od roku 2002 jsou skály vyhlášeny chráněnou přírodní památkou. Na vrch Černolických skal se lze dostat pohodlnou pěšinkou. Na Čertovy skály vedou převážně výstupy lehké a střední obtížnosti pevným terénem. Z vrcholu skal je velmi zajímavý a hezký výhled do blízkého okolí. Hlavní a nepřehlédnutelnou dominantou, kterou můžeme z vrcholu Černolických skal pozorovat je blízký televizní vysílač Cukrák.
Obec Černolice se nachází velmi blízko od Prahy na okraji Brdských kopců. Velice zajímavou a krásnou dominantou obce Černolice je chráněná přírodní památka Černolické skály. Černolické skály jsou tvořené pevnými ordovickými křemeny. V dřívějších dobách se nazývaly Čertovy skály. Jedním z nejvyšších bodů v Černolicích jsou černolické chaty na Krásné vyhlídce s výškou 469 metrů nad mořem. Nejvyšším bodem je pak vrchol Červená hlína. Nejníže pak je položena lokalita zvaná Potoky, která se nachází v nadmořské výšce 300-350 metrů nad mořem, v hlubokém zarytém kaňonu Všenorského potoka. Zde můžeme objevit a spatřit spousty zajímavých dřevin jako jsou například jalovce nebo cypřiše. První písemná zmínka o obci Černolice je z roku 1239.
Černolické neboli Čertovy skály jsou krásné, hezké a klidné místo, které určitě stojí za to navštívit. Krásně si na tomto místě odpočinete a objevíte kousek nádherné přírody. Po návštěvě skal a obce určitě nezapomeňte odlovit některé místní kešky, po geocachingu nezapomeňte také navštívit další zajímavá místa v okolí. Článek  ROYAL VERA  GEOVERA
 

Černolické skály